Themes - Twenty Twenty-Four - en to pt_BR translation catalogue (289 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
pt_BR: <em>A Études</em> não se limita ao passado: somos apaixonados pelos designs de vanguarda que moldam o mundo de hoje.

en: A collection of full page layouts.
pt_BR: Uma coleção de modelos de página completa.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
pt_BR: Uma rampa ao longo de uma parede curva no Museu Kiasma, Helsinque, Finlândia

en: About
pt_BR: Sobre

en: About the author
pt_BR: Sobre o autor

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
pt_BR: Uma escada vazia sob um telhado angular em Darling Harbour, Sydney, Austrália

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
pt_BR: A Études oferece soluções abrangentes de consultoria, gestão, design e pesquisa. Nossa visão é estar na vanguarda da inovação arquitetônica, fomentando uma comunidade global de arquitetos e entusiastas unidos pela paixão de criar espaços. Cada empreendimento arquitetônico é uma oportunidade de moldar o futuro.

en: Arrow icon
pt_BR: Ícone de seta

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
pt_BR: Galeria de arte de Ontário, Toronto, Canadá

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Building exterior in Toronto, Canada
pt_BR: Exterior de edifício em Toronto, Canadá

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
pt_BR: Assinar

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
pt_BR: Assinar

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
pt_BR: Assinar

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
pt_BR: Quem somos

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
pt_BR: Baixar o aplicativo

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
pt_BR: Como funciona

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
pt_BR: Quem somos

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
pt_BR: Reserve seu lugar

en: Careers
pt_BR: Carreiras

en: Checkmark
pt_BR: Marca de seleção

[ctx: Color name]
en: Accent
pt_BR: Realce

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
pt_BR: Realce / Cinco

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
pt_BR: Realce / Quatro

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
pt_BR: Realce / Três

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
pt_BR: Realce / Dois

[ctx: Color name]
en: Base / Two
pt_BR: Base / Dois

[ctx: Color name]
en: Contrast
pt_BR: Contraste

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
pt_BR: Contraste / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
pt_BR: Contraste / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
pt_BR: Contraste / Três

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
pt_BR: Contraste / Dois

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Contact Us
pt_BR: Fale conosco

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
pt_BR: A Études é uma empresa pioneira que une criatividade e funcionalidade para redefinir a excelência arquitetônica.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
pt_BR: Página sem título

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
pt_BR: Página com barra lateral

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
pt_BR: Página com imagem ampla

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
pt_BR: Conteúdo com barra lateral

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
pt_BR: Deixando uma marca indelével na paisagem do amanhã.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
pt_BR: A revitalizada Art Gallery está pronta para redefinir o cenário cultural de Toronto, servindo como um nexo de expressão artística, engajamento comunitário e maravilha arquitetônica. O projeto de expansão e renovação homenageia a rica história da Art Gallery ao mesmo tempo em que abraça o futuro, garantindo que a galeria continue sendo um farol de inspiração.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
pt_BR: Com atenção meticulosa aos detalhes e compromisso com a excelência, criamos espaços que inspiram, elevam e enriquecem a vida daqueles que os habitam.

en: Designed with %1$s
pt_BR: Criado com %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
pt_BR: Preto e azul pastel

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
pt_BR: Preto e ferrugem

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
pt_BR: Preto e sálvia

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
pt_BR: Preto e areia

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
pt_BR: Preto e branco

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
pt_BR: Cinza escuro e canela

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
pt_BR: Cinza escuro e oliva

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
pt_BR: Cinza escuro e aço

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
pt_BR: Cinza escuro e nozes

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
pt_BR: Cinza escuro e branco

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
pt_BR: Ferrugem escura para bege

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
pt_BR: Laranja e branco

[ctx: Example email in site footer]
en: info@example.com
pt_BR: info@exemplo.com

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
pt_BR: Acesso a 20 artigos exclusivos do <em>Études</em> por mês.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
pt_BR: Acesso a 5 artigos exclusivos do <em>Études</em> por mês.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
pt_BR: Acesso exclusivo ao aplicativo <em>Études</em> para iOS e Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
pt_BR: Acesso exclusivo ao aplicativo <em>Études</em> para iOS e Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
pt_BR: Acesso exclusivo e ilimitado aos <em>artigos do Études</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
pt_BR: Edição impressa semanal.

en: Financial apps for families
pt_BR: Aplicativos financeiros para famílias

en: Follow
pt_BR: Seguir

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
pt_BR: Extra extra grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt_BR: Média

[ctx: Font size name]
en: Small
pt_BR: Pequeno

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
pt_BR: Vertical, sem transição, bege para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
pt_BR: Vertical, sem transição, bege para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
pt_BR: Vertical, sem transição, canela para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
pt_BR: Vertical, sem transição, menta para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
pt_BR: Vertical, sem transição, oliva para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
pt_BR: Vertical, sem transição, prateado para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
pt_BR: Vertical, sem transição, cinza para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
pt_BR: Vertical, sem transição, ferrugem para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
pt_BR: Vertical, sem transição, ferrugem para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
pt_BR: Vertical, sem transição, sálvia para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
pt_BR: Vertical, sem transição, areia para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
pt_BR: Vertical, sem transição, aço para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
pt_BR: Vertical, sem transição, ferrugem transparente para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
pt_BR: Vertical, sem transição, nozes para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
pt_BR: Vertical, ferrugem para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
pt_BR: Vertical, bege para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
pt_BR: Vertical, canela para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
pt_BR: Vertical, madeira para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
pt_BR: Vertical, menta para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
pt_BR: Vertical, oliva para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
pt_BR: Vertical, prateado para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
pt_BR: Vertical, cinza para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
pt_BR: Vertical, ferrugem para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
pt_BR: Vertical, sálvia para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
pt_BR: Vertical, areia para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
pt_BR: Vertical, aço para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
pt_BR: Vertical, nozes para cinza escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
pt_BR: Vertical, ferrugem transparente para bege

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
pt_BR: Página não encontrada

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
pt_BR: Perguntas frequentes

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
pt_BR: Uma paixão por criar espaços

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
pt_BR: Um compromisso com a inovação e a sustentabilidade

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
pt_BR: A Études oferece soluções abrangentes de consultoria, gestão, design e pesquisa. Cada empreendimento arquitetônico é uma oportunidade de moldar o futuro.

en: History
pt_BR: História

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
pt_BR: Hyatt Regency San Francisco, São Francisco, Estados Unidos

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
pt_BR: Escrevo sobre finanças, gestão e economia, meu livro "%1$s" já foi lançado.

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
pt_BR: Confirmar presença

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
pt_BR: Sou <em>Leia Acosta</em>, uma fotógrafa apaixonada que encontra inspiração em capturar a beleza passageira da vida.

en: Keep up, get in touch.
pt_BR: Mantenha-se informado, entre em contato.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
pt_BR: Próximo:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
pt_BR: Anterior:

en: Latest inflation report
pt_BR: Relatório de inflação mais recente

en: Links I found useful and wanted to share.
pt_BR: Links que achei úteis e queria compartilhar.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
pt_BR: Nenhum post foi encontrado.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
pt_BR: A página que você está procurando não existe ou foi movida. Tente pesquisar usando o formulário abaixo.

en: Money Studies
pt_BR: Estudos financeiros

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
pt_BR: Tabela de preços

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
pt_BR: Confirmar presença

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
pt_BR: Membros da equipe

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
pt_BR: Fonte do depoimento

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
pt_BR: Depoimento

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
pt_BR: Perguntas frequentes

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
pt_BR: Um bloco com um botão de assinatura de boletim informativo para uma página de conversão.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
pt_BR: Uma página inicial de blog com uma seção de imagem grande, uma seção de texto, uma seção de blog e uma seção de CTA.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
pt_BR: Uma página sobre uma empresa com uma seção de imagem grande, uma seção de texto, uma seção de serviços, uma seção de equipe, uma seção de clientes, uma seção de perguntas frequentes e uma seção de CTA.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
pt_BR: Uma página inicial empresarial com uma seção de imagem grande, uma seção de texto, uma seção de serviços, uma seção de equipe, uma seção de clientes, uma seção de perguntas frequentes e uma seção de CTA.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
pt_BR: Uma seção de imagem de capa que cobre toda a largura.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
pt_BR: Uma grade de recursos de 2 linhas e 3 colunas com títulos e texto.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
pt_BR: Uma seção de rodapé com logo centralizado, navegação e créditos do WordPress.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
pt_BR: Uma seção de rodapé com um colofão e 3 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
pt_BR: Uma seção de rodapé com um colofão e 4 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
pt_BR: Uma página de portfólio completa com uma seção para descrição do projeto, detalhes do projeto, uma imagem em tela cheia e uma seção de galeria com duas imagens.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
pt_BR: Uma seção de galeria com 2 colunas e imagens deslocadas.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
pt_BR: Uma seção de galeria com 3 colunas e imagens deslocadas.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
pt_BR: Uma seção de galeria com 4 colunas e imagens deslocadas.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
pt_BR: Uma seção de galeria com um leiaute de projeto com 2 imagens.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
pt_BR: Uma grade de posts apresentando o primeiro post, 2 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
pt_BR: Uma seção de herói com um título, um parágrafo, um botão e uma imagem.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
pt_BR: Um grande título de confirmação de presença na lateral, uma descrição e um botão.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
pt_BR: Uma lista de posts apenas com imagens em destaque, 3 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
pt_BR: Uma lista de posts apenas com imagens em destaque, 4 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
pt_BR: Uma lista de posts sem imagens, 1 coluna.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
pt_BR: Uma lista de posts, 1 coluna.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
pt_BR: Uma lista de posts, 3 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
pt_BR: Uma página inicial de portfólio com uma descrição e uma seção de posts em 4 colunas com apenas imagens de destaque.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
pt_BR: Uma seção de preços com um título, um parágrafo e três níveis de preços.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
pt_BR: Uma seção de equipe, com um título, um parágrafo e 4 colunas para os membros da equipe.

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
pt_BR: Um título, um parágrafo e um botão CTA à esquerda com uma imagem à direita.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
pt_BR: Um título, parágrafo, dois botões e uma imagem para uma seção geral de chamada à ação.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
pt_BR: Uma imagem, título, parágrafo e um botão CTA para descrever serviços.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
pt_BR: Seção de descrição do projeto com título, parágrafo e uma imagem.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
pt_BR: Seção de chamada à ação para assinantes com um título, um parágrafo e um botão.

[ctx: Pattern title]
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
pt_BR: Modelo de arquivo de blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
pt_BR: Página inicial de blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
pt_BR: Modelo de página inicial de blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
pt_BR: Modelo de índice de blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
pt_BR: Modelo de pesquisa de blog

[ctx: Pattern title]
en: Business home
pt_BR: Página inicial de negócios

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
pt_BR: Modelo de página inicial de negócios

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
pt_BR: Chamada para ação com imagem à direita

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
pt_BR: Chamada para ação centralizada

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
pt_BR: Declaração centralizada

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
pt_BR: Declaração centralizada, pequena

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
pt_BR: Depoimento centralizado

[ctx: Pattern title]
en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
pt_BR: Perguntas frequentes

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
pt_BR: Grade de recursos, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
pt_BR: Rodapé com logo centralizado e navegação

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
pt_BR: Rodapé com colofão, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
pt_BR: Rodapé com colofão, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
pt_BR: Imagem em tela cheia

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
pt_BR: Grade de posts apresentando o primeiro post, 2 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Hero
pt_BR: Herói

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
pt_BR: Lista de posts sem imagens, 1 coluna

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
pt_BR: Lista de posts, 1 coluna

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
pt_BR: Lista de posts, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: No results
pt_BR: Sem resultados

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
pt_BR: Galeria com deslocamento, 2 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
pt_BR: Galeria com deslocamento, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
pt_BR: Galeria com deslocamento, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
pt_BR: Posts deslocados com apenas imagens destacadas, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
pt_BR: Modelo de arquivo de portfólio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
pt_BR: Imagem grande de portfólio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
pt_BR: Página inicial de portfólio com galeria de imagens

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
pt_BR: Modelo de página inicial de portfólio com imagens destacadas dos posts

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
pt_BR: Página inicial de portfólio com imagens destacadas dos posts

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
pt_BR: Modelo de índice de portfólio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
pt_BR: Visão geral do projeto de portfólio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
pt_BR: Modelo de pesquisa de portfólio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
pt_BR: Modelo de post de portfólio

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
pt_BR: Informações do post

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
pt_BR: Navegação de posts

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
pt_BR: Posts apenas com imagens destacadas, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
pt_BR: Preços

[ctx: Pattern title]
en: Project description
pt_BR: Descrição do projeto

[ctx: Pattern title]
en: Project details
pt_BR: Detalhes do projeto

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
pt_BR: Leiaute dos projetos

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
pt_BR: Confirmar presença

[ctx: Pattern title]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
pt_BR: Chamada para ação de serviços com imagem à esquerda

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
pt_BR: Membros da equipe, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
pt_BR: Texto com imagens alternadas

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
pt_BR: Texto do título e botão à esquerda com imagem à direita

en: Pill
pt_BR: Pílula

en: Popular Categories
pt_BR: Categorias populares

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
pt_BR: por

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
pt_BR: em

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Privacy Policy
pt_BR: Política de privacidade

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
pt_BR: Posso me candidatar para fazer parte da equipe ou trabalhar como terceirizado?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
pt_BR: Gostaria de conhecer outros arquitetos. Como posso fazer isso?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
pt_BR: Qual é o seu processo de trabalho em projetos menores?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
pt_BR: Quem está por trás dos Études?

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
pt_BR: Experimente a fusão de imaginação e experiência com o Études Arch Summit, em fevereiro de 2025.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
pt_BR: Nossos serviços

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
pt_BR: Experimente a fusão de imaginação e experiência com a Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
pt_BR: Assinar

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
pt_BR: Oferecemos opções flexíveis, que você pode adaptar às diferentes necessidades de cada projeto.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
pt_BR: Experimente a fusão de imaginação e experiência com Études, o catalisador para transformações arquitetônicas que enriquecem o mundo ao nosso redor.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
pt_BR: Este projeto transformador busca melhorar a infraestrutura, a acessibilidade e os espaços de exposição da galeria, ao mesmo tempo em que preserva sua rica herança cultural.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
pt_BR: Nosso abrangente conjunto de profissionais atende a uma equipe diversificada, que vai de arquitetos experientes a engenheiros renomados.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
pt_BR: Experimente a fusão de imaginação e experiência com a Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
pt_BR: Acesso ao aplicativo

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
pt_BR: Consultoria

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
pt_BR: Suporte contínuo

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
pt_BR: Gerenciamento de projetos

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
pt_BR: Renovação e restauração

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
pt_BR: Soluções arquitetônicas

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
pt_BR: Melhore sua jornada arquitetônica com o aplicativo Études Architect.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
pt_BR: Boletim da Études

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
pt_BR: Um conjunto de recursos

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
pt_BR: Nossos serviços

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
pt_BR: Grátis

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
pt_BR: Intermediário

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
pt_BR: Conheça nossa equipe

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
pt_BR: Avançado

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
pt_BR: Guiando seu negócio através do projeto

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
pt_BR: Aplicativo Études Architect

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
pt_BR: Um mundo de artigos instigantes.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
pt_BR: Estudos de caso que celebram a arquitetura.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
pt_BR: Colabore com outros arquitetos.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
pt_BR: Acesso exclusivo a informações sobre design.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
pt_BR: Experimente o mundo da arquitetura.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
pt_BR: Mostre os seus projetos.

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
pt_BR: Arquiteto

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
pt_BR: Diretor de engenharia

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
pt_BR: Fundador, diretor executivo e arquiteto

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
pt_BR: Gerente de projeto

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
pt_BR: Nosso conjunto abrangente de serviços profissionais atende a uma clientela diversificada, desde proprietários de imóveis até incorporadores comerciais.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
pt_BR: Registrar

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
pt_BR: Fique por dentro de tudo o que você precisa saber.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
pt_BR: Junte-se a mais de 900 inscritos

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
pt_BR: 1. Por meio do Études, queremos redefinir os limites arquitetônicos e inaugurar uma nova era de excelência em design que deixe uma marca indelével no ambiente construído.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
pt_BR: 2. Estudos de caso que celebram a arte podem alimentar a curiosidade e despertar inspiração.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
pt_BR: Nosso conjunto abrangente de serviços profissionais atende a uma clientela diversificada, que vai de proprietários de imóveis a desenvolvedores comerciais. Com um compromisso com a inovação e a sustentabilidade, a Études é a ponte que transforma sonhos arquitetônicos em realidades construídas notáveis.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
pt_BR: Galeria de arte — Visão geral

en: Search the website
pt_BR: Pesquisar no site

en: Social
pt_BR: Redes sociais

en: Social Media
pt_BR: Mídia social

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
pt_BR: Fóssil

[ctx: Style variation name]
en: Mint
pt_BR: Menta

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
pt_BR: Onix

[ctx: Style variation name]
en: Rust
pt_BR: Ferrugem

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
pt_BR: Nosso conjunto abrangente de serviços profissionais atende a uma clientela diversificada, desde proprietários de imóveis até incorporadores comerciais.

en: Team
pt_BR: Equipe

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt_BR: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
pt_BR: Metadados do post

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e condições

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
pt_BR: “Études nos poupou milhares de horas de trabalho e revelou insights que nunca imaginamos possíveis.”

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
pt_BR: A galeria de arte revitalizada pretende redefinir a paisagem cultural.

en: Tourist taking photo of a building
pt_BR: Turista tirando foto de um prédio

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
pt_BR: Twenty Twenty-Four é projetado para ser flexível, versátil e aplicável para qualquer site. Sua coleção de modelos e padrões se molda para diferentes necessidades, como apresentar um negócio, escrever um blog ou mostrar um trabalho. Uma multidão de possibilidades se abrem com apenas alguns ajustes de cor e tipografia. Twenty Twenty-Four vem com variações de estilo e designs de página completa para ajudar a acelerar o processo de montar o site, é totalmente compatível com o editor do site e tem a vantagem das novas ferramentas de design introduzidas no WordPress 6.4.

en: Useful Links
pt_BR: Links úteis

en: Watch, Read, Listen
pt_BR: Veja, leia, ouça

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
pt_BR: Arte geométrica abstrata branca de Dresden, Alemanha

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
pt_BR: Janelas de um edifício em Nuremberg, Alemanha

en: With arrow
pt_BR: Com seta

en: With asterisk
pt_BR: Com asterisco

en: https://wordpress.org
pt_BR: https://br.wordpress.org

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
pt_BR: https://br.wordpress.org/themes/twentytwentyfour/

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
pt_BR: Assine a newsletter e fique conectado com a nossa comunidade

[ctx: search button text]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: search form label]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
