Plugins - Simple History – Track, Log, and Audit WordPress Changes - Stable (lat - en to pt_BR translation catalogue (598 entries)

en: %1$d events today from %2$d users.
pt_BR: %1$d eventos hoje de %2$d usuários.

en: %1$d events today from one user and %3$d other sources.
pt_BR: %1$d  eventos hoje de um usuário e %3$d outras fontes.

en: %1$d events today from one user and one other source.
pt_BR: %1$d eventos hoje de um usuário e uma outra fonte.

en: %1$d events today from one user.
pt_BR: %1$d eventos hoje de um usuário.

en: %1$s ago
pt_BR: %1$s atrás

en: %1$s events today from %2$d users and %3$d other sources.
pt_BR: %1$s eventos hoje de %2$d usuários e %3$d outras fontes.

en: %1$s local time %3$s (%2$s GMT time)
pt_BR: %1$s hora local %3$s (%2$s GMT)

en: %s new event | %s new events
pt_BR[0]: %s novo evento
pt_BR[1]: %s novos eventos

en: +%1$s occasion | +%1$s occasions
pt_BR[0]: +%1$s ocasião
pt_BR[1]: +%1$s ocasiões

en: +%1$s similar event | +%1$s similar events
pt_BR[0]: +%1$s evento semelhante
pt_BR[1]: +%1$s eventos semelhantes

en: <b>%1$s events</b> have been logged the last <b>%2$s days</b>.
pt_BR: <b>%1$s eventos</b> registrados nos últimos <b>%2$s dias</b>.

[ctx: A comment was added to the database by a logged in user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
pt_BR: Adicionou um comentário para {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A comment was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
pt_BR: Adicionou um comentário para {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A comment was approved]
en: Approved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Aprovou um comentário para "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was deleted]
en: Deleted a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Excluiu um comentário a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was edited]
en: Edited a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Editou um comentário a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was marked as spam]
en: Marked a comment to post "{comment_post_title}" as spam
pt_BR: Marcou um comentário ao post "{comment_post_title}" como spam

[ctx: A comment was marked moved to the trash]
en: Trashed a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Enviou à lixeira um comentário a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was restored from the trash]
en: Restored a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
pt_BR: Restaurou da lixeira um comentário a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was was unapproved]
en: Unapproved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Desaprovou um comentário para "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

en: A dropin was not found. Classname was "%1$s".
pt_BR: Um dropin não foi encontrado. O nome da classe era "%1$s".

en: A logger is missing a slug.
pt_BR: Um registrador está sem um slug.

en: A logger slug can be max 30 chars long. Slug %1$s of logger %2$s is to long.
pt_BR: Um slug de um registrador pode ter no máximo 30 caracteres. O slug %1$s do registrador %2$s é muito longo.

[ctx: A pingback was added to the database by a logged in user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
pt_BR: Adicionou um pingback a {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A pingback was approved]
en: Approved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}"" ({comment_author_email})
pt_BR: Aprovou um pingback a "{comment_post_title}" por "{comment_author}"" ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was deleted]
en: Deleted a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Excluiu um pingback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was edited]
en: Edited a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Editou um pingback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was marked as spam]
en: Marked a pingback to post "{comment_post_title}" as spam
pt_BR: Marcou um pingback ao post "{comment_post_title}" como spam

[ctx: A pingback was marked moved to the trash]
en: Trashed a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Enviou à lixeira um pingback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was restored from the trash]
en: Restored a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
pt_BR: Restaurou da lixeira um pingback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was was unapproved]
en: Unapproved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}" ({comment_author_email})
pt_BR: Desaprovou um pingback a "{comment_post_title}" por "{comment_author}" ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was added to the database by a logged in user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
pt_BR: Adicionou um trackback a {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
pt_BR: Adicionou um pingback a {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
pt_BR: Adicionou um trackback a {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A trackback was approved]
en: Approved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Aprovou um trackback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was deleted]
en: Deleted a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Excluiu um trackback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was edited]
en: Edited a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Editou um trackback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was marked as spam]
en: Marked a trackback to post "{comment_post_title}" as spam
pt_BR: Marcou um trackback ao post "{comment_post_title}" como spam

[ctx: A trackback was marked moved to the trash]
en: Trashed a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Enviou à lixeira um trackback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was restored from the trash]
en: Restored a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
pt_BR: Restaurou da lixeira um trackback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was was unapproved]
en: Unapproved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
pt_BR: Desaprovou um trackback a "{comment_post_title}" por {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: API: not enough arguments passed]
en: Not enough args specified
pt_BR: Os argumentos especificados não são o suficiente

en: Add licence key to enable updates
pt_BR: Adicionar chave de licença para ativar atualizações

en: Add-ons
pt_BR: Complementos

en: Added term | Added terms
pt_BR[0]: Termo adicionado
pt_BR[1]: Termos adicionados

en: Added term "{term_name}" in taxonomy "{term_taxonomy}"
pt_BR: Adicionou o termo "{term_name}" na taxonomia "{term_taxonomy}"

en: Added widget "{widget_id_base}" to sidebar "{sidebar_id}"
pt_BR: Adicionou o widget "{widget_id_base}" na barra lateral "{sidebar_id}"

en: Address
pt_BR: Endereço

[ctx: Admin bar name]
en: View History
pt_BR: Ver histórico

[ctx: Admin bar network name]
en: View History
pt_BR: Ver o histórico

en: All dates
pt_BR: Todos as datas

en: All log levels
pt_BR: Todos os níveis de registro

en: All users
pt_BR: Todos os usuários

en: Anonymous web user
pt_BR: Usuário web anônimo

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: As your users work on this site, this feed will contain information about their actions. Page edits, attachment uploads, plugin updates, user logins, site settings changes, and much more will show up in this log.
pt_BR: À medida que seus usuários trabalham neste site, este feed conterá informações sobre suas ações. Edições de páginas, envio de anexos, atualizações de plugins, acesso de usuários, alterações nas configurações do site e muito mais aparecerão neste registro.

en: Author
pt_BR: Autor

en: Available version
pt_BR: Versão disponível

[ctx: AvailableUpdatesLogger]
en: Available Updates Logger
pt_BR: Registrador de atualizações disponíveis

en: Back to event log
pt_BR: Voltar para o registro de eventos

en: Beaver Builder settings saved
pt_BR: As configurações do Beaver Builder foram salvas

en: Become a GitHub sponsor
pt_BR: Torne-se um patrocinador do GitHub

en: Categories Logger
pt_BR: Registrador de categorias

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for created term]
en: Added term <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
pt_BR: Adicionou o termo <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> à taxonomia <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for deleted term]
en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
pt_BR: Excluiu o termo "{term_name}" da taxonomia <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for edited term]
en: Edited term <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{toTermTaxonomySlugOrName}"</a>
pt_BR: Editou o termo <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> da taxonomia <a href="{tax_edit_link}">"{toTermTaxonomySlugOrName}"</a>

[ctx: Categories logger: search]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Category logger: search]
en: All category activity
pt_BR: Todas as atividades de categoria

[ctx: Category logger: search]
en: Term created
pt_BR: Termos criados

[ctx: Category logger: search]
en: Term deleted
pt_BR: Termos excluídos

[ctx: Category logger: search]
en: Term edited
pt_BR: Termos editados

en: Changed from "{prev_page_template_name}" to "{new_page_template_name}"
pt_BR: Alterou de "{prev_page_template_name}" to "{new_page_template_name}"

en: Changed from {prev_page_template} to {new_page_template}
pt_BR: Alterou de {prev_page_template} para {new_page_template}

en: Changed from {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) to {new_user_display_name} ({new_user_email})
pt_BR: Alterou de {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) para {new_user_display_name} ({new_user_email})

en: Changed items
pt_BR: Itens modificados

en: Changed settings for the theme custom background
pt_BR: Alterou as configurações do fundo personalizado do tema

en: Changed widget "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
pt_BR: Alterou o widget "{widget_id_base}" na barra lateral "{sidebar_id}"

en: Changed widget order "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
pt_BR: Alterou a ordem do widget "{widget_id_base}" na barra lateral "{sidebar_id}"

en: Clear log
pt_BR: Limpar o registro

en: Clear log now
pt_BR: Limpar o registro agora.

en: Cleared database
pt_BR: Limpou o banco de dados

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment status
pt_BR: Status do comentário

en: Comments Logger
pt_BR: Registrador de comentários

[ctx: Comments logger: search]
en: Added comments
pt_BR: Comentários adicionados

[ctx: Comments logger: search]
en: All comments activity
pt_BR: Todas as atividades de comentário

[ctx: Comments logger: search]
en: Approved comments
pt_BR: Comentários aprovados

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments status changed to spam
pt_BR: Status de comentários alterados para spam

[ctx: Comments logger: search]
en: Deleted comments
pt_BR: Comentários excluídos

[ctx: Comments logger: search]
en: Edited comments
pt_BR: Comentários editados

[ctx: Comments logger: search]
en: Held comments
pt_BR: Comentários retidos

[ctx: Comments logger: search]
en: Trashed comments
pt_BR: Comentários enviados à lixeira

[ctx: Comments logger: search]
en: Untrashed comments
pt_BR: Comentários recuperados da lixeira

en: Consider giving Simple History <a href="%1$s" target="_blank">a nice review at WordPress.org</a> if you find it useful.
pt_BR: Considere dar ao Simple History <a href="%1$s" target="_blank">uma boa avaliação no WordPress.org</a> se você achar que é útil.

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Context data
pt_BR: Dados do contexto

en: Core Updates Logger
pt_BR: Registrador de atualizações de arquivos básicos

en: Could not find GitHub repository.
pt_BR: Não foi possível encontrar repositório GitHub.

en: Created XML export
pt_BR: Criou exportação em XML

en: Created menu "{menu_name}"
pt_BR: Criou o menu "{menu_name}"

en: Created new secret RSS address
pt_BR: Criou novo endereço RSS secreto

en: Created user <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> with role {created_user_role}
pt_BR: Criou o usuário <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> com a função {created_user_role}

en: Created user {created_user_login} ({created_user_email}) with role {created_user_role}
pt_BR: Criou o usuário {created_user_login} ({created_user_email}) com a função {created_user_role}

en: Created {post_type} "{attachment_title}"
pt_BR: Criou {post_type} "{attachment_title}"

en: Created {post_type} "{post_title}"
pt_BR: Criou {post_type} "{post_title}"

en: Created {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
pt_BR: Criou {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>

en: Current page
pt_BR: Página atual

en: Custom fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Customized theme appearance "{setting_id}"
pt_BR: Personalizou a aparência do tema "{setting_id}"

en: Debug
pt_BR: Depuração

en: Deleted menu "{menu_name}"
pt_BR: Excluiu o menu "{menu_name}"

en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy "{term_taxonomy}"
pt_BR: Excluiu o termo "{term_name}" da taxonomia "{term_taxonomy}"

en: Deleted theme "{theme_name}"
pt_BR: Excluiu o tema "{theme_name}"

en: Deleted user (had id %1$s, email %2$s, login %3$s)
pt_BR: Usuário excluído (id %1$s, e-mail %2$s, usuário %3$s)

en: Deleted user {deleted_user_login} ({deleted_user_email})
pt_BR: Excluiu o usuário {deleted_user_login} ({deleted_user_email})

en: Deleted {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}")
pt_BR: Excluiu {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}")

en: Deleted {post_type} "{post_title}"
pt_BR: Excluiu {post_type} "{post_title}"

en: Don't have any add-ons yet? Visit <a href="%1$s" class="sh-ExternalLink" target="_blank">%2$s</a> to see available add-ons.
pt_BR: Ainda não tem complementos? Visite <a href="%1$s" class="sh-ExternalLink" target="_blank">%2$s</a> para ver os complementos disponíveis.

en: Donate using PayPal
pt_BR: Doe usando o PayPal

en: Draft "{layout_name}" updated
pt_BR: Rascunho de "{layout_name}" atualizado

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">their profile</a>
pt_BR: Editou o <a href="{edit_profile_link}">perfil dele(a)</a>

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">your profile</a>
pt_BR: Editou o <a href="{edit_profile_link}">seu perfil</a>

en: Edited a menu item
pt_BR: Editou um item de menu

en: Edited file "{file_name}" in plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Editou o arquivo "{file_name}" no plugin "{plugin_name}"

en: Edited file "{file_name}" in theme "{theme_name}"
pt_BR: Editou o arquio "{file_name}" no tema "{theme_name}"

en: Edited menu "{menu_name}"
pt_BR: Editou o menu "{menu_name}"

en: Edited term "{to_term_name}" in taxonomy "{to_term_taxonomy}"
pt_BR: Editou o term "{to_term_name}" na taxonomia "{to_term_taxonomy}"

en: Edited the profile for user "{edited_user_login}" ({edited_user_email})
pt_BR: Editou o perfil de usuário "{edited_user_login}" ({edited_user_email})

en: Edited the profile for user <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a>
pt_BR: Editou o perfil do usuário <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a>

en: Edited your profile
pt_BR: Editou o seu perfil

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable RSS feed
pt_BR: Ativar o feed RSS

en: Enter license key...
pt_BR: Digite a chave da licença...

en: Enter your license key(s) to activate and retrieve updates for your add-on plugins.
pt_BR: Digite suas chaves de licença para ativar e recuperar atualizações para seus plugins complementares.

en: Error: parameter "count" must be a number
pt_BR: Erro: o parâmetro "count" precisa ser um número

en: Event details tests (dev)
pt_BR: Testes de detalhes do evento (dev)

[ctx: Event header output, when initiator is unknown]
en: Other
pt_BR: Outro

en: Export Logger
pt_BR: Registrador de exportações

[ctx: Export dropin: Tab name on settings page]
en: Export
pt_BR: Exportação

[ctx: Export dropin: format]
en: Choose format to export to
pt_BR: Escolha um formato para exportar

[ctx: Export dropin: introtext]
en: The export function will export the full history.
pt_BR: A função de exportação irá exportar o histórico completo.

[ctx: Export dropin: submit button]
en: Download Export File
pt_BR: Baixar o arquivo da exportação

en: Export history
pt_BR: Histórico de exportação

[ctx: Export logger: search]
en: Created exports
pt_BR: Exportações criadas

[ctx: Export logger: search]
en: Export
pt_BR: Exportação

en: Extend Simple History with more features using <a href="%1$s" target="_blank">add-ons</a>.
pt_BR: Amplie o Simple History com mais recursos usando <a href="%1$s" target="_blank">complementos</a>.

en: Failed to login with username "{failed_username}" (username does not exist)
pt_BR: Não conseguiu acessar com o nome de usuário "{failed_username}" (nome de usuário inexistente)

en: Failed to login with username "{login}" (incorrect password entered)
pt_BR: Não conseguiu acessar com o nome de usuário "{login}" (senha incorreta)

en: Featured image
pt_BR: Imagem em destaque

en: File contents
pt_BR: Conteúdo do arquivo

en: Found an update to WordPress
pt_BR: Encontrou uma atualização para o WordPress.

en: Found an update to plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Encontrou uma atualização para o plugin "{plugin_name}"

en: Found an update to theme "{theme_name}"
pt_BR: Encontrou uma atualização para o tema "{theme_name}"

en: General
pt_BR: Geral

en: Generate new address
pt_BR: Gerar novo endereço

en: Go to the first page
pt_BR: Ir à primeira página

en: Go to the last page
pt_BR: Ir à última página

en: Go to the next page
pt_BR: Ir à próxima página

en: Go to the previous page
pt_BR: Ir à página anterior

en: History for %s
pt_BR: Histórico para %s

en: Hm, the log could not be loaded right now. Perhaps another plugin is giving some errors. Anyway, below is the output I got from the server.
pt_BR: Epa! Não foi possível carregar o registro agora. Talvez um outro plugin esteja retornando alguns erros. De qualquer maneira, segue abaixo o que foi enviado pelo servidor.

en: IP Address %1$s
pt_BR: Endereço IP %1$s

en: IP Addresses %1$s
pt_BR: Endereços IP %1$s

en: If you find Simple History useful please <a href="%1$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">donate using PayPal</a> or <a href="%2$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">become a GitHub sponsor</a>.
pt_BR: Se você achar o Simple History útil, <a href="%1$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">doe usando PayPal</a> ou <a href="%2$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">torne-se um patrocinador do GitHub</a>.

en: If you have multiple users working on this website, you'll find Simple History especially useful . It logs events from all users, providing a centralized view of what's happening. This makes it easy for you to see and understand the activities of other users on the same website.
pt_BR: Se você tiver vários usuários trabalhando neste site, achará o Simple History especialmente útil. Ele registra eventos de todos os usuários, proporcionando uma visão centralizada do que está acontecendo. Isso torna mais fácil ver e compreender as atividades de outros usuários no mesmo site.

en: Inline group with changes
pt_BR: Grupo embutido com alterações

en: Installed theme "{theme_name}" by {theme_author}
pt_BR: Instalou o tema "{theme_name}" por {theme_author}

en: Installed version
pt_BR: Versão instalada

en: Items in the database are automatically removed after %1$s days.
pt_BR: Os itens no banco de dados são automaticamente removidos após %1$s dias.

en: Items in the database are kept forever.
pt_BR: Os itens no banco de dados são mantidos para sempre.

en: Items on dashboard
pt_BR: Itens no painel de controle

en: Items on page
pt_BR: Itens na página

en: Items per page
pt_BR: Itens por página

en: Just now
pt_BR: Neste instante

en: Layout "{layout_name}" updated
pt_BR: Layout "{layout_name}" atualizado

en: Licences
pt_BR: Licenças

en: License Keys
pt_BR: Chaves de licença

en: License information for add-ons
pt_BR: Informações de licença para complementos

en: License key is <strong>active</strong>.
pt_BR: A chave de licença está <strong>ativa</strong>.

en: List events from the Simple History log.
pt_BR: Listar eventos do registro do Simple History.

en: Loading…
pt_BR: Carregando...

[ctx: Log level in gui]
en: Alert
pt_BR: Alerta

[ctx: Log level in gui]
en: Critical
pt_BR: Crítico

[ctx: Log level in gui]
en: Debug
pt_BR: Depuração

[ctx: Log level in gui]
en: Emergency
pt_BR: Emergência

[ctx: Log level in gui]
en: Error
pt_BR: Erro

[ctx: Log level in gui]
en: Info
pt_BR: Informação

[ctx: Log level in gui]
en: Notice
pt_BR: Aviso

[ctx: Log level in gui]
en: Warning
pt_BR: Atenção

[ctx: Log level in gui]
en: alert
pt_BR: alerta

[ctx: Log level in gui]
en: critical
pt_BR: crítico

[ctx: Log level in gui]
en: debug
pt_BR: depuração

[ctx: Log level in gui]
en: emergency
pt_BR: emergência

[ctx: Log level in gui]
en: error
pt_BR: erro

[ctx: Log level in gui]
en: info
pt_BR: informação

[ctx: Log level in gui]
en: notice
pt_BR: aviso

[ctx: Log level in gui]
en: warning
pt_BR: atenção

en: Log levels
pt_BR: Níveis de registro

en: Logged in
pt_BR: Acessou

en: Logged out
pt_BR: Saiu

en: Logger %1$s is missing a name.
pt_BR: O registrador %1$s está sem nome.

[ctx: Logger: FileEditsLogger]
en: File edits Logger
pt_BR: Registrador de edição de arquivos

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Activated Jetpack module "{module_name}"
pt_BR: Ativou o módulo "{module_name}" do Jetpack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Deactivated Jetpack module "{module_name}"
pt_BR: Desativou o módulo "{module_name}" do Jetpack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Log Jetpack settings changes
pt_BR: Registra mudanças nas configurações do Jetpack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Plugin: Jetpack Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do JetPack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Using plugin Jetpack
pt_BR: Usando o plugin Jetpack

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Active
pt_BR: Ativo

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Added field | Added fields
pt_BR[0]: Adicionou um campo
pt_BR[1]: Adicionou campos

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Checked
pt_BR: Marcado

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Deleted field | Deleted fields
pt_BR[0]: Excluiu um campo
pt_BR[1]: Excluiu campos

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Hide on screen
pt_BR: Ocultar na tela

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Instruction placement
pt_BR: Colocação da instrução

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Key:
pt_BR: Chave:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label placement
pt_BR: Colocação do rótulo

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label:
pt_BR: Rótulo:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label: %1$s
pt_BR: Rótulo: %1$s

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Logs ACF stuff
pt_BR: Registra eventos do ACF

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Menu order
pt_BR: Ordem do menu

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Modified field
pt_BR: Modificou um campo

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Name:
pt_BR: Nome:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Parent:
pt_BR: Ascendente:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Plugin: Advanced Custom Fields Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do Advanced Custom Fields

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Position
pt_BR: Posição

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Style
pt_BR: Estilo

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Type:
pt_BR: Tipo:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Unchecked
pt_BR: Desmarcado

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Using plugin ACF
pt_BR: Usando o plugin ACF

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Logs various things in Beaver Builder
pt_BR: Registra várias coisas do Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Plugin: Beaver Builder Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Using plugin Beaver Builder
pt_BR: Usando o plugin Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned "{duplicated_post_title}" to a new post
pt_BR: Clonou "{duplicated_post_title}" para um novo post

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> to <a href="{new_post_edit_link}">a new {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>
pt_BR: Clonou {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> para <a href="{new_post_edit_link}">um novo{duplicated_post_post_type_singular_name}</a>

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Logs posts and pages cloned using plugin Duplicate Post
pt_BR: Registra posts e páginas clonados com o plugin Duplicate Post

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Plugin: Duplicate Posts Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do Duplicate Posts

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Using plugin Yoast Duplicate Post
pt_BR: Usando o plugin Yoast Duplicate Post

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %1$d failed login attempts (%2$d lockout(s)) from IP: %3$s
pt_BR: %1$d falhas em tentativas de acesso (%2$d bloqueio(s)) do IP: %3$s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared IP log
pt_BR: Limpou o registro de IP

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared current lockouts
pt_BR: Liberou os bloqueios atuais

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Failed login attempt from whitelisted IP
pt_BR: Falhou em tentativa de acesso com IP autorizado

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: IP was blocked for %s
pt_BR: O IP foi bloqueado por %s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Logs failed login attempts, lockouts, and configuration changes made in the plugin Limit Login Attempts
pt_BR: Registra falhas em tentativas de acesso, bloqueios e alterações da configuração feitas no plugin Limit Login Attempts

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Plugin: Limit Login Attempts Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do Limit Login Attempts

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Reset lockout count
pt_BR: Redefiniu a contagem de bloqueios

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Updated options
pt_BR: Atualizou opções

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Using plugin Limit Login Attempts
pt_BR: Usando o plugin Limit Login Attempts

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Was locked out because too many failed login attempts
pt_BR: Foi bloqueado devido a muitas falhas em tentativas de acesso

[ctx: Logger: Privacy]
en: Added personal data erasure request for "{user_email}"
pt_BR: Adicionou uma solicitação de exclusão de dados pessoais para "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Confirmed personal data erasure request for "{user_email}"
pt_BR: Confirmou a solicitação de remoção de dados de "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Confirmed personal data export request for "{user_email}"
pt_BR: Confirmou uma solicitação para exportação de dados de "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Created a new privacy page "{new_post_title}"
pt_BR: Criou uma nova página de privacidade "{new_post_title}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Downloaded personal data export file for user "{user_email}"
pt_BR: Baixou o arquivo de exportação de dados pessoais do usuário "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Erased personal data for "{user_email}"
pt_BR: Apagou os dados pessoais de "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Log WordPress privacy related things
pt_BR: Registra itens do WordPress ligados a privacidade

[ctx: Logger: Privacy]
en: Marked personal data erasure request as complete for "{user_email}"
pt_BR: Solicitação de remoção de dados pessoais marcada como concluída para "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Marked personal data export request as complete for "{request_email}"
pt_BR: Solicitação de exportação de dados pessoais marcada como concluída para "{request_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed data export request for "{user_email}"
pt_BR: Removeu uma solicitação para exportação de dados de "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed personal data removal request for "{user_email}"
pt_BR: Retirou a solicitação de remoção de dados pessoais de "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Requested a personal privacy data export for user "{user_email}"
pt_BR: Solicitou uma exportação de dados de privacidade do usuário "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Sent email with personal data export download info for user "{user_email}"
pt_BR: Enviou e-mail com informações sobre baixar exportação de dados pessoais de "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Set privacy page to page "{new_post_title}"
pt_BR: Definiu como página de privacidade a página "{new_post_title}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added a redirection for URL "{source_url}"
pt_BR: Adicionou um redirecionamento para o URL "{source_url}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added redirection group "{group_name}"
pt_BR: Criou o grupo de redirecionamentos "{group_name}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted redirection for {items_count} URL(s)
pt_BR: Excluiu redirecionamento(s) para {items_count} URL(s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted {items_count} redirection group(s)
pt_BR: Excluiu {items_count} grupo(s) de redirecionamento

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled redirection for {items_count} URL(s)
pt_BR: Desativou redirecionamento(s) de {items_count} URL(s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled {items_count} redirection group(s)
pt_BR: Desativou {items_count} grupo(s) de redirecionamentos

[ctx: Logger: Redirection]
en: Edited redirection for URL "{prev_source_url}"
pt_BR: Editou um redirecionamento para o URL "{prev_source_url}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Edited redirection group "{prev_group_name}"
pt_BR: Grupo de redirecionamento "{prev_group_name}" editado

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled redirection for {items_count} URL(s)
pt_BR: Ativou redirecionamento(s) para {items_count} URL(s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled {items_count} redirection group(s)
pt_BR: Ativou {items_count} groupo(s) de redirecionamentos

[ctx: Logger: Redirection]
en: In plugin Redirection
pt_BR: No plugin Redirection

[ctx: Logger: Redirection]
en: Logs edits in the Redirection plugin
pt_BR: Registra edições no plugin Redirection

[ctx: Logger: Redirection]
en: Plugin: Redirection Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do Redirection

[ctx: Logger: Redirection]
en: Removed all redirection options and deactivated plugin
pt_BR: Removeu todos as opções do Redirection e desativou o plugin

[ctx: Logger: Redirection]
en: Source URL
pt_BR: URL de origem

[ctx: Logger: Redirection]
en: Target
pt_BR: URL de destino

[ctx: Logger: Redirection]
en: Updated redirection options
pt_BR: Atualizou as opções do Redirection

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Cleared the log for Simple History ({num_rows_deleted} rows were removed)
pt_BR: Limpamos o registro do Simple History ({num_rows_deleted} linhas foram removidas)

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Modified settings
pt_BR: Configurações modificadas

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Regenerated RSS feed secret
pt_BR: Segredo do feed RSS regenerado

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Removed {num_rows} events that were older than {days} days
pt_BR: Foram removidos {num_rows} eventos com mais de {days} dias

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Simple History Logger
pt_BR: Registrador do Simple History

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Using plugin Simple History
pt_BR: Usando o plugin Simple History

[ctx: Logger: Translations]
en: Log WordPress translation related things
pt_BR: Registra itens ligados a tradução no WordPress

[ctx: Logger: Translations]
en: Translation Logger
pt_BR: Registrador de traduções

[ctx: Logger: Translations]
en: Updated translations for "{name}" ({language})
pt_BR: Atualizou traduções do "{name}" ({language})

[ctx: Logger: privacy]
en: Privacy Logger
pt_BR: Registrador de privacidade

en: Logs changes made on the Simple History settings page.
pt_BR: Registra as alterações feitas na página de configurações do Simple History.

en: Logs changes to categories, tags, and taxonomies
pt_BR: Registra alterações em categorias, tags e taxonomias

en: Logs comments, and modifications to them
pt_BR: Registra comentários e modificações neles

en: Logs edits to theme and plugin files
pt_BR: Registra edições em arquivos de tema e plugin

en: Logs found updates to WordPress, plugins, and themes
pt_BR: Registra atualizações encontradas para WordPress, plugins e temas

en: Logs media uploads and edits
pt_BR: Registra envios e edições de mídia

en: Logs menu edits
pt_BR: Registra edições em menus

en: Logs plugin installs, uninstalls and updates
pt_BR: Registra instalações, desinstalações e atualizações de plugins

en: Logs the creation and modification of posts and pages
pt_BR: Registra a criação e a modificação de posts e páginas

en: Logs the update of WordPress (manual and automatic updates)
pt_BR: Registra a atualização do WordPress (atualizações manuais e automáticas)

en: Logs theme edits
pt_BR: Registra edições no tema

en: Logs updates to WordPress export
pt_BR: Registra atualizações do exportador do WordPress

en: Logs updates to WordPress settings
pt_BR: Registra atualizações nas configurações do WordPress

en: Logs user logins, logouts, and failed logins
pt_BR: Registra os acessos, saídas e falhas em acesso de usuários

en: M j, Y \a\t G:i
pt_BR: j M Y \à(\s) G:i

en: Manage licences and download your add-ons at the %1$sMy orders%2$s page.
pt_BR: Gerencie licenças e baixe seus complementos na página %1$smeus pedidos%2$s.

en: Manage subscriptions and billing for your add-ons at the %1$sCustomer portal%2$s.
pt_BR: Gerencie assinaturas e cobrança de seus complementos no %1$sportal do cliente%2$s.

[ctx: Media logger: search]
en: Added media
pt_BR: Mídias adicionadas

[ctx: Media logger: search]
en: All media activity
pt_BR: Todas as atividades de mídia

[ctx: Media logger: search]
en: Deleted media
pt_BR: Mídias excluídas

[ctx: Media logger: search]
en: Media
pt_BR: Mídia

[ctx: Media logger: search]
en: Updated media
pt_BR: Mídias atualizadas

en: Media/Attachments Logger
pt_BR: Registrador de mídia/anexos

en: Menu Logger
pt_BR: Registrador de menus

[ctx: Menu updates logger: search]
en: All menu activity
pt_BR: Todas as atividades de menu

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Created menus
pt_BR: Menus criados

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Deleted menus
pt_BR: Menus excluídos

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Edited menus
pt_BR: Menus editados

[ctx: Message visible while waiting for log to load from server the first time]
en: Loading history...
pt_BR: Carregando histórico...

en: Moved {post_type} "{post_title}" to the trash
pt_BR: Moveu {post_type} "{post_title}" para a lixeira

en: Moved {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> to the trash
pt_BR: Moveu {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> para a lixeira

en: New
pt_BR: Novo

en: New value
pt_BR: Novo valor

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: No events today so far.
pt_BR: Não há eventos hoje, até agora.

en: No license found.
pt_BR: Nenhuma licença encontrada.

en: No valid callback found
pt_BR: Nenhum callback válido encontrado

en: Now you can enhance and extend Simple History with add-ons.
pt_BR: Agora você pode melhorar e expandir o Simple History com complementos.

en: Number of events per day.
pt_BR: Número de eventos por dia.

en: Number of items per page on the dashboard
pt_BR: Número de itens por página no painel

en: Number of items per page on the log page
pt_BR: Número de itens por página na página do registro

en: Old value
pt_BR: Valor anterior

en: On multisite installations you enter the licence keys on the main site.
pt_BR: Em instalações multisite você insere as chaves de licença no site principal.

en: One event today from one source.
pt_BR: Um evento hoje de uma fonte.

en: One event today from one user.
pt_BR: Um evento hoje de um usuário.

en: Options Logger
pt_BR: Registrador de opções

[ctx: Options logger: search]
en: Changed options
pt_BR: Opções alteradas

[ctx: Options logger: search]
en: Options
pt_BR: Opções

en: Oups, the log could not be loaded right now.
pt_BR: Opa, não foi possível carregar o registro no momento.

en: Page %s
pt_BR: Página %s

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Permalink
pt_BR: Link permanente

en: Plugin Logger
pt_BR: Registrador de plugins

[ctx: Plugin failed to install]
en: Failed to install plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Não conseguiu instalar o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin files was deleted]
en: Deleted plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Excluiu o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: All file edits
pt_BR: Todas as edições de arquivo

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited plugin files
pt_BR: Arquivos de plugin editados

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme and plugin files
pt_BR: Arquivos de tema e plugin editados

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme files
pt_BR: Arquivos de tema editados

[ctx: Plugin logger: search]
en: Activated plugins
pt_BR: Plugins ativados

[ctx: Plugin logger: search]
en: All plugin activity
pt_BR: Todas as atividades de plugin

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deactivated plugins
pt_BR: Plugins desativados

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deleted plugins
pt_BR: Plugins excluídos

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin installs
pt_BR: Instalações de plugin que falharam

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin updates
pt_BR: Atualizações de plugin que falharam

[ctx: Plugin logger: search]
en: Installed plugins
pt_BR: Plugins instalados

[ctx: Plugin logger: search]
en: Updated plugins
pt_BR: Plugins atualizados

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: All found updates
pt_BR: Todas as atualizações encontradas

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Plugin updates found
pt_BR: Atualizações de plugins encontradas

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Theme updates found
pt_BR: Atualizações de temas encontradas

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress and plugins updates found
pt_BR: Atualizações do WordPress e plugins encontradas

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress updates found
pt_BR: Atualizações do WordPress encontradas

en: Plugin that logs various things that occur in WordPress and then presents those events in a very nice GUI.
pt_BR: Um plugin que registra várias coisas que ocorrem no WordPress e aí apresenta esses eventos numa GUI bem legal.

[ctx: Plugin update failed]
en: Failed to update plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Não conseguiu atualizar o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was disabled because of an error]
en: Deactivated plugin "{plugin_slug}" because of an error ("{deactivation_reason}").
pt_BR: Desativou o plugin "{plugin_slug}" por causa de um erro ("{deactivation_reason}").

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Disabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Desativou atualizações automáticas para o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Enabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Ativou atualizações automáticas para o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was installed]
en: Installed plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Instalou o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was non-silently activated by a user]
en: Activated plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Ativou o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was non-silently deactivated by a user]
en: Deactivated plugin "{plugin_name}"
pt_BR: Desativou o plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was updated]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to version {plugin_version} from {plugin_prev_version}
pt_BR: Atualizou o plugin "{plugin_name}" da versão {plugin_prev_version} para a {plugin_version}

[ctx: Plugin was updated in bulk]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to {plugin_version} from {plugin_prev_version}
pt_BR: Atualizou o plugin "{plugin_name}" de {plugin_prev_version} para {plugin_version}

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Logs media updates made with the Enable Media Replace Plugin
pt_BR: Registra atualizações de mídia feitas com o plugin Enable Media Replace

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Plugin: Enable Media Replace Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do Enable Media Replace

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Replaced attachment "{prev_attachment_title}" with new attachment "{new_attachment_title}"
pt_BR: Substituiu o anexo "{prev_attachment_title}" pelo novo anexo "{new_attachment_title}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Logs user switches
pt_BR: Registra trocas de usuário

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Plugin: User Switching Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do User Switching

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}"
pt_BR: Reverteu para usuário "{user_login_to}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
pt_BR: Reverteu de usuário "{user_login_from}" para usuário "{user_login_to}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched off user "{user_login}"
pt_BR: Desconectou o usuário "{user_login}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
pt_BR: Trocou de usuário "{user_login_from}" para usuário "{user_login_to}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin Enable Media Replace
pt_BR: Usando o plugin Enable Media Replace

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin User Switching
pt_BR: Usando o plugin User Switching

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron event "{event_hook}"
pt_BR: Adicionou evento cron "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron schedule "{schedule_name}"
pt_BR: Adicionou o agendamento cron "{schedule_name}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Arguments
pt_BR: Argumentos

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted all "{event_hook}" cron events
pt_BR: Excluiu todos os eventos cron "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron event "{event_hook}"
pt_BR: Excluiu o evento cron "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron schedule "{schedule_name}"
pt_BR: Excluiu o agendamento cron "{schedule_name}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Display Name
pt_BR: Nome de Exibição

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Edited cron event "{event_hook}"
pt_BR: Editou o evento cron "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Hook
pt_BR: Gancho

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Interval
pt_BR: Intervalo

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Logs management of cron events
pt_BR: Gerenciamento de registros de eventos cron

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Manually ran cron event "{event_hook}"
pt_BR: Executou manualmente o evento cron "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Next Run
pt_BR: Próxima execução

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Paused the "{event_hook}" cron event hook
pt_BR: O hook de evento cron "{event_hook}" foi pausado

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Plugin: WP Crontrol Logger
pt_BR: Plugin: Registrador do WP Crontrol

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Resumed the "{event_hook}" cron event hook
pt_BR: O hook de evento cron "{event_hook}" foi retomado

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Using plugin WP Crontrol
pt_BR: Usando o plugin WP Crontrol

en: Post Logger
pt_BR: Registrador de posts

en: Post content
pt_BR: Conteúdo do post

[ctx: Post logger: search]
en: All posts & pages activity
pt_BR: Todas as atividades de posts & páginas

[ctx: Post logger: search]
en: Posts & Pages
pt_BR: Posts & Páginas

[ctx: Post logger: search]
en: Posts created
pt_BR: Posts criados

[ctx: Post logger: search]
en: Posts deleted
pt_BR: Posts excluídos

[ctx: Post logger: search]
en: Posts restored
pt_BR: Posts restaurados

[ctx: Post logger: search]
en: Posts trashed
pt_BR: Posts enviados à lixeira

[ctx: Post logger: search]
en: Posts updated
pt_BR: Posts atualizados

en: Post title
pt_BR: Título do post

en: Publish date
pt_BR: Data de publicação

en: Query parameters can be used to control what to include in the feed. <a href="%1$s" class="sh-ExternalLink" target="_blank">View documentation</a>.
pt_BR: Os parâmetros de consulta podem ser usados para controlar o que incluir no feed. <a href="%1$s" class="sh-ExternalLink" target="_blank">Ver documentação</a>.

en: RSS feed enabled
pt_BR: Feed RSS ativado

en: Really long key for some reason, it can happen when value is a label value in WooCommerce for example
pt_BR: Chave muito longa por algum motivo, pode acontecer quando o valor é um valor de rótulo no WooCommerce, por exemplo

en: Regenerate
pt_BR: Regenerar

en: Remove all log items?
pt_BR: Remover todos os itens do registro?

en: Removed term | Removed terms
pt_BR[0]: Termo removido
pt_BR[1]: Termos removidos

en: Removed widget "{widget_id_base}" from sidebar "{sidebar_id}"
pt_BR: Removeu o widget "{widget_id_base}" da barra lateral "{sidebar_id}"

en: Requested a password reset link for user with login '{user_login}' and email '{user_email}'
pt_BR: Solicitou um link para redefinição de senha para o usuário com login '{user_login}' e e-mail '{user_email}'

en: Reset their password
pt_BR: Redefiniu sua senha

en: Restored {post_type} "{post_title}" from trash
pt_BR: Restaurou {post_type} "{post_title}" da lixeira

en: Search events
pt_BR: Pesquisar eventos

en: Section
pt_BR: Seção

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings & Tools
pt_BR: Configurações e ferramentas

en: Severity level: %1$s
pt_BR: Nível de severidade: %1$s

en: Short one
pt_BR: Curto

en: Show as a page
pt_BR: Mostrar como uma página

en: Show history
pt_BR: Exibir histórico

en: Show on dashboard
pt_BR: Mostrar no painel de controle

en: Showing %1$s more
pt_BR: Mostrando mais %1$s

[ctx: Sidebar box]
en: <a href="%1$s">Visit the support forum</a> if you need help or have questions.
pt_BR: <a href="%1$s">Visite o fórum de suporte (em inglês)</a> se precisar de ajuda ou tiver dúvidas.

[ctx: Sidebar box]
en: A good review will help new users find this plugin. And it will make the plugin author very happy :)
pt_BR: Uma boa avaliação vai ajudar novos usuários a encontrar este plugin. E deixar o autor do plugin muito feliz :)

[ctx: Sidebar box]
en: Donate to support development
pt_BR: Doação para ajudar no desenvolvimento

[ctx: Sidebar box]
en: If you like Simple History then please <a href="%1$s">give it a nice review over at wordpress.org</a>.
pt_BR: Se você gosta do Simple History, então por favor <a href="%1$s">deixe uma avaliação legal sobre ele no wordpress.org</a>.

[ctx: Sidebar box]
en: If you like and use Simple History you should <a href="%1$s">donate to keep this plugin free</a>.
pt_BR: Se você gosta de usar o Simple History, faça uma <a href="%1$s">doação para manter o plugin gratuito (página em inglês)</a>.

[ctx: Sidebar box]
en: Review this plugin if you like it
pt_BR: Gosta deste plugin? Faça uma avaliação

[ctx: Sidebar box]
en: Support
pt_BR: Suporte

[ctx: Sidebar box]
en: You can also <a href="%1$s">sponsor me at Github</a>.
pt_BR: Você também pode <a href="%1$s">me patrocinar no Github</a>.

en: Simple History Settings
pt_BR: Configurações do Simple History

en: Simple History has a RSS feed which you can subscribe to and receive log updates. Make sure you only share the feed with people you trust, since it can contain sensitive or confidential information.
pt_BR: O Simple History tem um feed RSS que você pode assinar para receber atualizações do registro. Você só deve compartilhar o feed com pessoas em quem confia, pois ele pode conter informações sensíveis ou confidenciais.

en: Simple History has been successfully installed on your WordPress site and is active and ready to log important changes on your website
pt_BR: O Simple History foi instalado com sucesso em seu site WordPress e está ativo e pronto para registrar alterações importantes em seu site

en: Simple History is a great plugin, but to use it your server must have at least PHP 7.4 installed (you have version %s).
pt_BR: O Simple History é um ótimo plugin, mas, para ele funcionar, o seu servidor deve ter pelo menos o PHP 7.4 instalado (você tem a versão %s).

en: Simple History requires WordPress version 6.1 or higher (you have version %s).
pt_BR: O Simple History requer o WordPress 6.1 ou mais recente (você tem a versão %s).

en: Site Default
pt_BR: Padrão do site

en: Sites and Billing
pt_BR: Sites e faturamento

en: Sorry, but there are too many similar events to show.
pt_BR: Há eventos semelhantes demais para mostrar.

en: Stats
pt_BR: Estatísticas

en: Styles example (dev)
pt_BR: Exemplo de estilos (dev)

en: Switched theme to "{theme_name}" from "{prev_theme_name}"
pt_BR: Trocou o tema de "{prev_theme_name}" para "{theme_name}"

en: Table group with changes
pt_BR: Grupo de tabelas com alterações

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Template "{layout_name}" updated
pt_BR: Modelo "{layout_name}" atualizado

en: The built in logger for Simple History
pt_BR: O registrador embutido do Simple History

en: The number of days can be changed using a filter or with an add-on. <a href="%1$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">More info.</a>
pt_BR: O número de dias pode ser alterado através de um filtro ou de um complemento. <a href="%1$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">Mais informações.</a>

en: The number of days the log is kept can be changed using a filter or an add-on. <a href="%1$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">More info.</a>
pt_BR: O número de dias que o registro é mantido pode ser alterado usando um filtro ou complemento. <a href="%1$s" target="_blank" class="sh-ExternalLink">Mais informações.</a>

en: Theme Logger
pt_BR: Registrador de temas

[ctx: Theme logger: search]
en: Added widgets
pt_BR: Widgets adicionados

[ctx: Theme logger: search]
en: All theme activity
pt_BR: Todas as atividades de temas

[ctx: Theme logger: search]
en: Background of themes changed
pt_BR: Fundos de temas alterados

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed appearance of themes
pt_BR: Aparências de temas alteradas

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed widgets order
pt_BR: Widgets com a ordem alterada

[ctx: Theme logger: search]
en: Deleted themes
pt_BR: Temas excluídos

[ctx: Theme logger: search]
en: Edited widgets
pt_BR: Widgets editados

[ctx: Theme logger: search]
en: Installed themes
pt_BR: Temas instalados

[ctx: Theme logger: search]
en: Removed widgets
pt_BR: Widgets removidos

[ctx: Theme logger: search]
en: Switched themes
pt_BR: Temas trocados

[ctx: Theme logger: search]
en: Themes & Widgets
pt_BR: Widgets & Temas

[ctx: Theme logger: search]
en: Updated themes
pt_BR: Temas atualizados

en: This is potentially useful meta data that a logger has saved.
pt_BR: Estes são metadados potencialmente úteis que um usuário conectado salvou.

en: Thumb ID
pt_BR: ID da miniatura

en: Thumb title
pt_BR: Título da miniatura

en: Title
pt_BR: Título

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Unknown user logged in
pt_BR: Usuário desconhecido acessou

en: Updated WordPress to {new_version} from {prev_version}
pt_BR: Atualizou o WordPress de {prev_version} para {new_version}

en: Updated menu locations
pt_BR: Atualizou as localizações de menu

en: Updated theme "{theme_name}"
pt_BR: Atualizou o tema "{theme_name}"

en: Updated {post_type} "{post_title}"
pt_BR: Atualizou {post_type} "{post_title}"

en: Updated {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
pt_BR: Atualizou {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>

en: Uploaded ZIP archive
pt_BR: Enviou arquivo ZIP

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
pt_BR: Enviou {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}"
pt_BR: Enviou {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> para {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}"

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>
pt_BR: Enviou {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> para {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>

en: User Logger
pt_BR: Registrador de usuários

[ctx: User add new application password]
en: Added application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
pt_BR: Adicionada senha do aplicativo "{application_password_name}" para o usuário "{edited_user_login}"

[ctx: User clicks confirm admin email on admin email confirm screen]
en: Verified that administration email for website is correct
pt_BR: Verificou se o e-mail de administração do site está correto

[ctx: User destroys all login sessions for a user]
en: Logged out "{user_display_name}" from all sessions
pt_BR: Desconectou "{user_display_name}" de todas as sessões

[ctx: User destroys other login sessions for themself]
en: Logged out from all other sessions
pt_BR: Saiu de todas as outras sessões

[ctx: User logger]
en: Changed
pt_BR: Alterado

[ctx: User logger]
en: Colour scheme
pt_BR: Esquema de cores

[ctx: User logger]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: User logger]
en: Disable
pt_BR: Desativar

[ctx: User logger]
en: Display name
pt_BR: Nome de exibição

[ctx: User logger]
en: Don't show
pt_BR: Não mostrar

[ctx: User logger]
en: Email
pt_BR: E-mail

[ctx: User logger]
en: Enable
pt_BR: Ativar

[ctx: User logger]
en: First name
pt_BR: Nome

[ctx: User logger]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalho de teclado

[ctx: User logger]
en: Language
pt_BR: Idioma

[ctx: User logger]
en: Last name
pt_BR: Sobrenome

[ctx: User logger]
en: Nickname
pt_BR: Apelido

[ctx: User logger]
en: Notification
pt_BR: Notificação

[ctx: User logger]
en: Password
pt_BR: Senha

[ctx: User logger]
en: Role
pt_BR: Função

[ctx: User logger]
en: Show
pt_BR: Mostrar

[ctx: User logger]
en: Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas

[ctx: User logger]
en: User notification email sent
pt_BR: E-mail de notificação ao usuário enviado

[ctx: User logger]
en: Visual editor
pt_BR: Editor visual

[ctx: User logger]
en: Website
pt_BR: Site

[ctx: User logger]
en: Yes, email with account details was sent
pt_BR: Sim, um e-mail com detalhes da conta foi enviado

[ctx: User logger: search]
en: All user activity
pt_BR: Todas as atividades de usuários

[ctx: User logger: search]
en: Created users
pt_BR: Usuários criados

[ctx: User logger: search]
en: Failed user logins
pt_BR: Acessos que falharam

[ctx: User logger: search]
en: Successful user logins
pt_BR: Acessos bem-sucedidos

[ctx: User logger: search]
en: User application password created
pt_BR: Senha do aplicativo do usuário criada

[ctx: User logger: search]
en: User application password deletion
pt_BR: Exclusão de senha do aplicativo do usuário

[ctx: User logger: search]
en: User deletions
pt_BR: Exclusões de usuário

[ctx: User logger: search]
en: User logouts
pt_BR: Saídas de usuário

[ctx: User logger: search]
en: User profile updates
pt_BR: Atualizações de perfil do usuário

[ctx: User logger: search]
en: User role changes
pt_BR: Mudanças na função do usuário

[ctx: User logger: search]
en: Users
pt_BR: Usuários

[ctx: User logger: search]
en: WordPress Core
pt_BR: Arquivos básicos do WordPress

[ctx: User logger: search]
en: WordPress core updates
pt_BR: Arquivos básicos do WordPress atualizados

[ctx: User revoke application password]
en: Revoked application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
pt_BR: Senha do aplicativo "{application_password_name}" revogada para o usuário "{edited_user_login}"

[ctx: User updates the role for a user]
en: Changed role for user "{edited_user_login}" to "{new_role}" from "{old_role}"
pt_BR: Função alterada do usuário "{edited_user_login}" para "{new_role}" de "{old_role}"

en: Users
pt_BR: Usuários

en: View add-ons.
pt_BR: Ver complementos.

en: View all updates
pt_BR: Ver todas as atualizações

en: Viewing <code>readme</code> from repository <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.
pt_BR: Visualizando o <code>readme</code> do repositório <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.

en: Welcome to Simple History! This is the event history feed. It will contain events that this plugin has logged.
pt_BR: Boas-vindas ao Simple History! Este é o feed do histórico de eventos. Ele conterá eventos que este plugin registrou.

en: WordPress History for %s
pt_BR: Histórico do WordPress  para %s

en: WordPress Plugin Repository
pt_BR: Repositório de Plugins do WordPress

en: WordPress auto-updated to {new_version} from {prev_version}
pt_BR: O WordPress fez a auto-atualização de {prev_version} para {new_version}

en: WordPress database version updated to {new_version} from {prev_version}
pt_BR: O versão do banco de dados do WordPress foi atualizada de {prev_version} para {new_version}

en: Wrong RSS secret
pt_BR: RSS secreto errado

en: You can generate a new address for the RSS feed. This is useful if you think that the address has fallen into the wrong hands.
pt_BR: Você pode gerar um novo endereço para o feed RSS. Isso é útil se você acha que o endereço caiu nas mãos erradas.

en: You don't have access to this page.
pt_BR: Você não tem acesso a esta página.

en: Your RSS secret for Simple History RSS feed is wrong. Please see WordPress settings for current link to the RSS feed.
pt_BR: O segredo para o feed RSS do Simple History está errado. Verifique as configurações do WordPress para o link atual do feed RSS.

en: Your latests posts
pt_BR: Seus últimos posts

en: Your search did not match any history events.
pt_BR: Sua pesquisa não encontrou eventos no histórico.

en: as a page under the dashboard menu
pt_BR: como uma página no menu do painel

[ctx: comments logger - detailed output author]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Comment
pt_BR: Comentário

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Content
pt_BR: Conteúdo

[ctx: comments logger - detailed output email]
en: Email
pt_BR: E-mail

[ctx: comments logger - edit comment]
en: View/Edit
pt_BR: Ver/Editar

[ctx: debug dropin]
en: %1$d dropins loaded.
pt_BR: %1$d dropins carregados.

[ctx: debug dropin]
en: %1$d services loaded.
pt_BR: %1$d serviços carregados.

[ctx: debug dropin]
en: %1$s message strings
pt_BR: %1$s mensagens

[ctx: debug dropin]
en: %s rows
pt_BR: %s linhas

[ctx: debug dropin]
en: Active
pt_BR: Ativo

[ctx: debug dropin]
en: As returned from get_plugins().
pt_BR: Conforme retornado de get_plugins().

[ctx: debug dropin]
en: Capability
pt_BR: Capacidade

[ctx: debug dropin]
en: Database size
pt_BR: Tamanho do banco de dados

[ctx: debug dropin]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: debug dropin]
en: Disabled
pt_BR: Desativado

[ctx: debug dropin]
en: Enabled
pt_BR: Ativado

[ctx: debug dropin]
en: Listing %1$d loggers, ordered by rows count in database.
pt_BR: Lista com %1$d registradores, ordenada pelo total de linhas no banco de dados.

[ctx: debug dropin]
en: Logger name
pt_BR: Nome do registrador

[ctx: debug dropin]
en: Loggers
pt_BR: Registradores

[ctx: debug dropin]
en: Messages
pt_BR: Mensagens

[ctx: debug dropin]
en: Namespaced name
pt_BR: Nome com namespace

[ctx: debug dropin]
en: No
pt_BR: Não

[ctx: debug dropin]
en: No message strings
pt_BR: Nenhuma mensagem

[ctx: debug dropin]
en: No tables found.
pt_BR: Nenhuma tabela encontrada.

[ctx: debug dropin]
en: Plugin file path
pt_BR: Caminho do arquivo do plugin

[ctx: debug dropin]
en: Plugin name
pt_BR: Nome do plugin

[ctx: debug dropin]
en: Required table "%s" does not exist.
pt_BR: A tabela obrigatória "%s" não existe.

[ctx: debug dropin]
en: Rows
pt_BR: Linhas

[ctx: debug dropin]
en: Rows count
pt_BR: Total de linhas

[ctx: debug dropin]
en: Services
pt_BR: Serviços

[ctx: debug dropin]
en: Short name
pt_BR: Nome curto

[ctx: debug dropin]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: debug dropin]
en: Table name
pt_BR: Nome da tabela

[ctx: debug dropin]
en: Total %s rows, when grouped by occasion id.
pt_BR: Total de %s linhas, quando agrupadas pelo id de ocasião.

[ctx: debug dropin]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: donate settings headline]
en: Support development
pt_BR: Apoiar o desenvolvimento

[ctx: header output when initiator is the currently logged in user]
en: You
pt_BR: Você

[ctx: menu logger]
en: %1$s menu item added | %1$s menu items added
pt_BR[0]: %1$s item de menu adicionado
pt_BR[1]: %1$s itens de menu adicionados

[ctx: menu logger]
en: %1$s menu item removed | %1$s menu items removed
pt_BR[0]: %1$s item de menu removido
pt_BR[1]: %1$s itens de menu removidos

en: on the dashboard
pt_BR: no painel principal

[ctx: page n of n]
en: of
pt_BR: de

[ctx: plugin logger - detailed output]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: plugin logger - detailed output author]
en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source
pt_BR: Origem

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source file name
pt_BR: Nome do arquivo de origem

[ctx: plugin logger - detailed output version]
en: Version
pt_BR: Versão

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View changelog
pt_BR: Ver o registro de alterações

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View plugin info
pt_BR: Ver informações do plugin

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title view all info]
en: View plugin info
pt_BR: Ver informações do plugin

[ctx: rss settings headline]
en: RSS feed
pt_BR: Feed RSS

[ctx: stats: date in rows per day chart]
en: M j
pt_BR: j \d\e M
